Kerti tó

Mocsári növények ültetése mesterfokon

mocsári növények ültetése kerti tóba

Sokan kérdezik tőlünk, hogy hogyan kell a kerti tavunkba a mocsári növényeket beültetni. Sőt, sokszor el is hangzik az a kérés a mocsári növények vásárlása közben, hogy “esetleg nem ültetnétek el nekem?”. Persze, örömmel segítünk nektek, de a kérés teljesítése után általában az a mondat is elhangzik, hogy “csak ennyi?”.
Igen, csak ennyi! 🙂
Ezzel a bejegyzéssel az a célunk, hogy ráébredjetek arra, hogy a mocsári növények ültetése mesterfokon, valójában egyszerű, mint a karikacsapás!

Mutatok nektek egy jól bevált receptet az ültetéshez!

Hozzávalók:

– egy nagy adag virágföld vízinövényeknek
– tetszőlegesen választható mocsári növények
– tetszőlegesen választható ültetőkosár
kosárbélelő juta vagy geotextília
JBL Florapond növénytáp golyó
– min. 1-2 cm-es kavics

Kezdetben megosztanék veletek pár gyakori kérdést, amely gyakran elhangzik a hozzávalók beszerzésekor.

A legendás virágföld vita

A tavasok között állandó vitát jelent, hogy a virágokat érdemes-e virágföldbe ültetni, vagy elég csak kavicsot használni. Számos érvet olvashatunk mindkét oldalról, azonban mi javasolni szoktuk a tavi virágföld használatát.
Hogy miért? Gondoljunk csak bele, egy frissen létrehozott tóban, amely csap- vagy kútvízzel lett feltöltve, aligha található a növény számára kedvező tápanyag. Ahogy az új szűrőknél is ajánlani szoktuk az indítóbaktériumok használatát, hogy gyorsabban “beinduljon” a tó, úgy a növényeknél is szoktunk egy kezdeti tápanyagforrást ajánlani: ez pedig a föld. Úgy gondolom, hogy a kavics tápanyagértéke “minimális”. Ez azt eredményezheti, hogy a kezdeti időszakban, amíg nem lesz tápanyagban gazdag a tavunk, addig a növényeink közel sem fognak olyan szépen és egészségesen fejlődni, mint szeretnénk.
Fontos még arra is figyelnünk, hogy a növényeink számára megfelelő talajt válasszunk. Célszerű vízi növényeknek kialakított földet beszereznünk, mivel ezek a talajok úgy vannak kialakítva, hogy a tavunk vizét ne terhelje meg egy műtrágyás tápanyagbomba, amely rövid úton algásodáshoz vezethet.

A megfelelő ültetőkosár

Vásárlás után érdemes a növényeinket egy olyan edénybe átültetni, melyet jól átjár a víz. Ehhez számos ültetőkosár típus létezik: kisebb, nagyobb, kerek, szögletes, ovális, lebegő, van füle, nincs füle…stb. Nagyobb terjedelmű, gyorsan növekvő növényeknek és a tavirózsáknak is érdemes nagyobb ültetőkonténert választani. A kisebb növényekből akár különféle kompozíciókat is kialakíthatunk az ovális ültetőkosárnak hála, melybe akár háromféle mocsári növényt is elhelyezhetünk. A képeken látható példánkban mi egy Sisyrinchium californicumot (sásbokrot), egy Preslia cervinát (angol mentát) és egy Cotulát ültettünk be egymás mellé. Természetesen, ha a tavunk peremén van olyan ültetőzóna kialakítva, ahonnan a kavics és a föld nem pereg le a tó aljára pillanatok alatt, akkor nem muszáj ültetőkosarat használnunk. Számos egyéb megoldás is létezik a mocsári növények elültetésére, de mi most a legnépszerűbbel foglalkozunk.

Na de, jöhet a recept!

1. lépés: A bélés

Fogjuk meg az ültetőkosarunkat és béleljük ki kosárbélelő jutával vagy maradék geotextíliával. Ez arra szolgál, hogy a földet a konténerben tartsa, amíg a növényünk gyökerei be nem növik a földet és “meg nem fogja” a talajt. Érdemes átgondolni, hogy melyik anyagot választjuk, hiszen a juta természetes anyag, amely lebomlik addigra, mire a növényünk gyökerei át nem veszik a bélés feladatát. Ezzel szemben a geotextil nem bomlik le. Ez azt jelenti, hogy átültetés során a gyökerekkel átszőtt geotextilt le kell hámoznunk a megerősödött gyökérzetről, ami lássuk be, nem egyszerű feladat!

2. lépés: A föld

Miután kibéleltük, töltsük fel a konténer alsó 1/3-át földdel. Ez azért szükséges, mivel a vásárolt növény általában kisebb konténerben van az üzletben, így az új ültetőkosárban lévő földnek meg kell emelnie a tövet, hogy ne legyen nagyon mélyen a virág. Tehát törekedjünk arra, hogy a növény töve nagyjából a konténer szélével egy szinten legyen, vagy maximum fél cm-rel a perem alatt.

TIPP: Érdemes benedvesíteni azt a földet, amit használni fogunk, hogy könnyebben lesüllyedjen a tóba helyezés során, és ne hagyjon maga után egy poros foltot a víz felszínén.

3. lépés: Le a konténerrel!

Vegyük ki a műanyagból a mocsári növényünket. Ha beszorult, nyomkodjuk meg az oldalát a konténernek, tegyük a kezünket a növény tövébe és óvatosan fordítsuk meg a növényt. Ha szükséges így  fejjel-lefelé is nyomkodjuk meg egy kicsit. Nálam ez a taktika mindig beválik!

4. lépés: A tápanyag és az ültetés

A virágunk elültetése előtt érdemes JBL Florapond tápanyag golyót helyeznünk a tő alá. Ez azért szükséges, hogy a frissen ültetett tő gyorsabban megerősödjön és fejlődjön. Újonnan létrehozott tónál, gyengébb tavirózsa töveknél mindenképpen ajánlott a plusz tápanyag használata. A golyóból fokozatosan a talajba fog szivárogni a tápanyag, melyet a növény könnyedén fel tud venni, így jó ideig nem kell aggódnunk a tápanyaghiány miatt.
Ezek után helyezzük az alsó földrétegre és a golyóra a növényt, majd töltsük fel az üres részeket és óvatosan nyomkodjuk le a földet.

TIPP: Ha korábban vásárolt tavirózsád gyenge, nem virágzik, és nem használsz semmilyen plusz tápanyagot, akkor érdemes megpróbálni, hátha ezért nem elég erős a virág.

5. lépés: Origami és nehezék

A bélés kilógó széleit hajtsuk rá a földre. Érdemes minél kevesebb szabad földfelületet hagyni, mivel a juta segít meggátolni a föld vízbe kerülését. Ha a peremén túl sok lett az anyag, akkor nyugodtan levághatjuk a fölösleget.

Miután ráhajtogattuk az anyagot, tegyünk a tetejére 1-2 cm-es kavicsréteget. Ez a réteg több funkciót is ellát:
– A halak nehezebben tudják kiturkálni a növényt a kosárból
– A súlyával rögzíti a bélést, ezáltal kevésbé fog kiszivárogni a föld, amikor bekerül a kosár a tóba.
– Szerencsére nagyon esztétikus is! 🙂

Végül a legutolsó lépés

7. lépés: A gyönyörködés

Ha kicsit kiszáradt a talaj, akkor locsoljuk meg még egy kevés vízzel, hogy jól megszívja magát, aztán óvatosan bele is ereszthetjük a tóba. Ezután nincs más teendőd, mint gyönyörködni és mosolyogni, mert ezt is megcsináltad!

Ha a tettek mezejére lépnél, és gyakorlatban is alkalmaznád a megszerzett tudást, de nem tudod milyen növény hiányzik (még) a tavadból, akkor itt megismerheted a legnépszerűbb növényeinket!

Bármilyen egyéb kérdésed lenne a növényekkel, ültetéssel vagy a tavaddal kapcsolatban, nyitvatartási időben megtalálhatsz minket a Méta utcai üzletünkben és Facebookon is. Tapasztalat cseréért pedig lépj be nyugodtan a zárt Facebook csoportunkba! 🙂

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük